UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
STRONA GŁÓWNA O PROJEKCIE REGULAMIN PLAN DZIAŁAŃ TERMINARZ NAGRODY POMOCE FAQ WYNIKI KONTAKT

OCHRONA BIOLOGICZNA

Ochrona biologiczna to wiele różnorodnych metod, których celem jest zmniejszenie populacji szkodnika lub zapobieganie chorobie poniżej progu szkodliwości gospodarczej, a zarazem zminimalizowanie wpływu samych zabiegów na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Wobec różnorodności stosowanych zabiegów, w sensie ogólnym powinno się raczej mówić o ekologicznych metodach zwalczania szkodników lub o proekologicznych zabiegach ochronnych i zapobiegawczych.

W zakres tych metod wchodzą:

  • działania wykorzystujące wszelkiego rodzaju organizmy do zwalczania szkodników, zwykle będących ich naturalnymi wrogami (zasiedlanie),

  • metody agrotechniczne (odpowiednia uprawa gleby, tworzenie użytków ekologicznych, stosowanie środków ochrony roślin wytwarzanych z naturalnych produktów).

Sposoby wspierania naturalnych wrogów szkodników

Obecność pożytecznych organizmów odgrywa ważną rolę w regulacji liczebności szkodników roślin sadowniczych.

Do najgroźniejszych szkodników zalicza się mszyce i przędziorki, ale jest ich o wiele więcej.

 

Zasiedlanie sadu pożytecznymi organizmami

Na rynku  są dostępne preparaty biologiczne oparte na mikro i makroorganizmach. Są to gatunki drapieżne i pasożytnicze, w większości występujące naturalnie w naszym kraju. Można je nabyć w postaci specjalnych preparatów, np.  mogą to być: opaski filcowe, saszetki zasiedlone przez pożyteczne owady lub też dorosłe owady w pojemnikach.

 

Tworzenie ekosystemu sprzyjajacego rozwojowi pożytecznych organizmów

Ważnym elementem wspierania pożytecznych organizmów jest tworzenie korzystnych warunków do ich rozwoju, rozmnażania oraz bytowania przez zakładanie i utrzymanie tzw. użytków ekologicznych, np. żywopłotów i podszycia złożonego z zalecanych roślin towarzyszących.

 

Zakładanie żywopłotów

Żywopłoty z różnymi gatunkami krzewów (np. jeżyną popielicą, jeżyną krzewiastą, śliwą tarniną, leszczyną pospolitą, bzem czarnym), są siedliskiem pożytecznych organizmów.  Preferowane jest pozostawienie tego typu zadrzewień po zachodniej stronie pola. W Polsce, przeważa wiatr zachodni (północno - zachodni i południowo -zachodni) i taka lokalizacja zadrzewienia umożliwia wykorzystanie siły wiatru, dzięki której m.in. drapieżne roztocze mogą rozprzestrzeniać się na dalsze odległości.

 

Tworzenie podszycia złożonego z zalecanych roślin towarzyszących

Wskazane jest, aby wokół roślin sadowniczych znajdowały się pasy roślin zielnych zawierających kilkanaście zalecanych gatunków, które są szczególnie ważne dla pożytecznych organizmów wspomagających walkę ze szkodnikami. Są to tzw. rośliny towarzyszące:

  • rośliny zasiedlane przez dobroczynki (pożyteczne roztocze) - pokrzywa zwyczajna, jasnota biała, kuklik pospolity;

  • rośliny pyłkodajne i nektarodajne dostarczające pokarm dorosłym osobnikom bzygowatych - obficie kwitnące z rodziny baldaszkowatych.

   OCHRONA BIOLOGICZNA

   SZKODNIKI

   OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA

   ZWÓJKÓWKI LIŚCIOWE

   MSZYCE

   KWIECIAK JABŁKOWIEC

   OWOCNICA JABŁKOWA

   PRYSZCZAREK JABŁONIAK

   PRZĘDZIORKI

   SZPECIELE

   POŻYTECZNE OWADY

   ROZTOCZA

   ZŁOTOOKI

   BIEDRONKI

   PLUSKWIAKI

   MUCHÓWKI

   BŁONKÓWKI

   SKOCZKI

   SPRZYMIERZEŃCY W OGRODZIE

   SKUTECZNOŚĆ OCHRONY BIOLOGICZNEJ

   CHOROBY JABŁONI

   FAZY ROZWOJOWE JABŁONI

   PARCH JABŁONI

   MĄCZNIAK JABŁONI

   ZARAZA OGNIOWA

   WYWARY I WYCIAGI Z ROŚLIN

   ZOBACZ WSZYSTKO

do góry

  |     |     |     |     |