UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
 
STRONA GŁÓWNA O KONKURSIE REGULAMIN PLAN DZIAŁAŃ TERMINARZ ZGŁOSZENIE GRANTY SPRAWOZDANIE PROJEKTY KONKURS FILMOWY EKSPERCI FAQ
Patronem merytorycznym jest Katedra Architektury Krajobrazu i Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie
KONKURS FILMOWY
Zapraszamy architektów krajobrazu, ogrodników, a także studentów architektury krajobrazu oraz ogrodnictwa z całej Polski, do wzięcia udziału w konkursie filmowym w ramach projektu "Zielona Ławeczka". Waszym zadaniem będzie nakręcenie krótkich - dwuminutowych spotów instruktażowych na jeden lub kilka z zadanych tematów:

Wybór miejsca

Przykładowy zakres: wskazanie, iż miejsce usytuowania „zielonej ławeczki” nie musi być maleńkim obszarem w przestrzeni osiedla, ale także elementem większego wnętrza ogrodowego lub podwórka. Aranżacja otoczenia ławeczki może (powinna) stanowić część większej kompozycji i jednocześnie być inspiracją do zagospodarowania pozostałego obszaru podwórka jako dalszy etap rozbudowy aranżacji w kolejnych latach indywidualnie przez użytkowników wg ich pomysłu i uznania.

Gdzie ustawić ławeczkę?

Przykładowy zakres: wskazanie przykładów dobrego ustawienia „zielonej ławeczki”; podpowiedzi wyjaśniające, w których miejscach lokalizacja „zielonej ławeczki” będzie sprzyjała kontaktom sąsiedzkim - wskazane jest uzasadnienie, jakie korzyści mogą wynikać z danego ustawienia (np. w pobliżu drzewa zamiast w pełnym słońcu, w zacisznym zakamarku zamiast przy skrzyżowaniu ruchliwych ścieżek, itp.); wskazanie, iż do już istniejących elementów zagospodarowania (drzewo lub grupa roślin, konstrukcja ogrodowa i in.) można dokomponować ławeczkę i wzbogacić cały układ o nowe, atrakcyjne roślinny, itp.

Inni mieszkańcy podwórza

Przykładowy zakres: zwrócenie uwagi i zachęcenie do uwzględnienia w projekcie innych elementów przyrody, poza kupionymi roślinami – inni mieszkańcy podwórza osiedlowego to także owady, ptaki i inne organizmy żywe. Przebywanie w przyrodniczym otoczeniu nie ogranicza się do kilku roślin kwitnących przez krótki czas, ale powinien mieć znacznie szerszy wymiar przynoszący korzyści – podwyższenie komfortu wypoczynku i atrakcyjności miejsca, poznanie przyrody, itp.

Dla kogo zielona ławeczka?

Przykładowy zakres: podkreślenie faktu, iż „zielona ławeczka” to doskonałe miejsce przeznaczone na odpoczynek w przyjaznym otoczeniu, miejsce integracji sąsiadów, a nawet spotkań różnych pokoleń; o różnych porach dnia nawet jedna niewielka „zielona ławeczka” może służyć innym użytkownikom; wskazanie, iż ciekawie zaprojektowane miejsce może sprawić, że mieszkańcy zaczną samodzielnie o nie dbać, a dotychczasowe niepożądane zachowania i nieprzyjaźnie nastawieni „goście” zostaną zniechęceni do dewastacji miejsca, itp.

Wybór roślin – dlaczego tuje i niecierpki to nie to?

Przykładowy zakres: podkreślenie faktu, iż powielanie ubogiego składu gatunkowego roślin oraz powszechne stosowanie tych, które spotykamy niemal we wszystkich ogrodach i przestrzeniach publicznych może nie spotkać się z pozytywną oceną potencjalnych użytkowników „zielonej ławeczki”; tak ukształtowana przestrzeń przy minimalnym zaangażowaniu niczym nie zachwyci i nie będzie wyróżniać się spośród innych miejsc; wskazanie, iż istnieje wiele atrakcyjnych roślin, które wyróżnia pokrój, wielkość, ale także zapach, kolor liści i kwiatów, a nawet owoce (warto je nazwać i pokazać); zwrócenie uwagi, iż wykorzystanie cech różnych roślin i przemyślane zestawianie ich ze sobą przyniesie właściwy efekt wizualny i pozwoli stworzyć interesującą kompozycję; zastosowanie krzewów a nawet wprowadzenie drzewa wydłuży okres, gdy kompozycja pozostanie atrakcyjna - może nawet zimą.

Dobra kompozycja

Przykładowy zakres: wyjaśnienie, co to jest kompozycja i na czym polega właściwe zaaranżowanie otoczenia „zielonej ławeczki” – na co z niej patrzymy i co stanowi jej oprawę; podkreślenie, iż ławeczka i towarzyszące jej elementy powinny stanowić spójną aranżację – rozpoznawalną całość; kompozycja – tak jak w przyrodzie – może opierać się o rośliny różnej wielkości, np.: podstawą i tłem mogą stać się krzewy, a niższe rośliny kwiatowe co roku można zmieniać, dla uzyskania efektu zaskoczenia, itp.

Realizacja … i co dalej

Przykładowy zakres: wskazanie, iż inicjatywa związana z projektem „zielona ławeczka” nie powinna być jednorazowym przedsięwzięciem, ale mieć kontynuację w latach kolejnych – mieszkańcy sami mogą rozwijać powstała w pierwszym roku aranżację, wymieniać rośliny, które się nie sprawdziły, dodawać nowe rośliny i inne meble ogrodowe we własnym zakresie poszerzając ofertę wypoczynkowa w ich osiedlu; podkreślenie odpowiedzialności za utrzymanie danej realizacji w kolejnych sezonach, aby służyła przez długi czas i zachwycała pięknem; wskazanie korzyści z samodzielnego zrealizowania projektu i in.

Inspiracji do filmów mogą Państwo szukać na stronie projektu, w zakładkach WSKAZÓWKI, INSPIRACJE oraz ARTYKUŁY.

Najlepsze filmy zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu "Zielona Ławeczka" i będą stanowiły ważną pomoc dla jego uczestników. Ich autorom zostaną również przyznane atrakcyjne nagrody finansowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału!


REGULAMIN KONKURSU FILMOWEGO "ZIELONA ŁAWECZKA – KONKURS FILMOWY"

Kliknij, żeby przeczytać Regulamin
 
 
WSKAZÓWKI
  INSPIRACJE
  CIEKAWE LINKI
  ARTYKUŁY
 
PARTNERZY I PATRONI